Adatdetektív című könyvében Sir Tim Harford, az ismert oknyomozó közgazdász egy rendkívül időszerű és elgondolkodtató témát jár körül: miként tudjuk felismerni, ha a számokkal próbálnak meg félrevezetni bennünket? A világban zajló eseményeket, trendeket, sőt még saját életünket is gyakran számokon keresztül értelmezzük – de vajon mindig helyesen tesszük ezt? Az utóbbi években a médiában egyre több a torzított adat, álhír és tudatos félrevezetés, így a statisztikák iránti bizalom megrendült. Harford azonban arra biztat, hogy ne forduljunk el az adatoktól, inkább tanuljuk meg jól értelmezni őket.
A könyv színes példákon keresztül mutatja be, hogyan lehet a statisztikák világában eligazodni: megtudhatjuk, hogyan segítette Florence Nightingale a brit hadsereg egészségügyi reformját adatvizualizációval, vagy hogy a klímaváltozással kapcsolatos félreértések miként terjedhetnek tudományosnak tűnő számok mögé bújva. *Adatdetektív* nem csupán egy informatív olvasmány, hanem egy gyakorlati útmutató is ahhoz, hogy magabiztosabban mozogjunk az információk dzsungelében.
Ez a könyv mindazoknak szól, akik nem szeretnének vakon hinni a híreknek, hanem szeretnék megérteni a mögöttes összefüggéseket is. Ha érdekel, hogyan használhatod a józan észt és egy csipetnyi kíváncsiságot a világ megértésére, akkor ez a kötet neked való. Vásárold meg, és válj te is adatdetektívvé!
„Könyvében Tim Harford arra figyelmeztet, hogy sokszor még az adatok manipulációjára sincs szükség a megvezetésünkhöz, mert mi magunk nem akarjuk meglátni az adatok lényegét. Néha azért bukunk el, mert hibás logikát követünk, máskor előítéleteink vagy érzelmeink vezetnek félre minket. Harford aranyszabálya: legyünk kíváncsiak, és ne féljünk kérdezni. Mindeközben pedig bízzunk a statisztikában, mert a korrekt adatok közelebb vihetnek a világ megértéséhez.”
Marinov Iván, az Urbanlegends.hu szerkesztője