Jó közgazdaságtan a nehéz időkre – Útmutató, ha meg akarod érteni a világot
Miért tűnik egyre bizonytalanabbnak a jövő? Mit tehetünk a klímaváltozás, a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek vagy a gazdasági válságok ellen? A Jó közgazdaságtan a nehéz időkre című könyv ezekre az égető kérdésekre keres őszinte és tudományosan megalapozott válaszokat.
A közgazdasági Nobel-emlékdíjas szerzőpáros, Abhijit V. Banerjee és Esther Duflo nem a megszokott sémák mentén gondolkodik. Könyvük egy újfajta közgazdasági szemléletet mutat be, amely nemcsak számokkal és elméletekkel operál, hanem figyelembe veszi az emberek érzéseit, viselkedését és valódi problémáit. Empirikus kutatásokra építve cáfolják a leegyszerűsítő véleményeket, és arra biztatnak, hogy ne fogadjuk el készpénznek a politikai szlogeneket – inkább gondolkodjunk együtt, emberi szempontok szerint.
Ez a könyv nemcsak azoknak szól, akik érdeklődnek a gazdaság iránt, hanem mindenkinek, aki szeretne eligazodni a világban, jobban érteni a döntéseink mögötti mozgatórugókat, és hozzájárulni egy igazságosabb jövő építéséhez. Inspiráló, elgondolkodtató és meglepően olvasmányos – olyan közgazdaságtan, ami végre rólunk szól.
„Nem minden közgazdász jár nyakkendőben és gondolkodik bankár módra. Ebben az üdítően friss szemléletű könyvben a szerzők beleássák magukat a közgazdaságtan legújabb, izgalmas kutatási területeibe. Bátran megkérdőjelezik a legégetőbb problémákkal kapcsolatban kialakult hagyományos nézeteket, és meggyőzően fejtik ki gondolatébresztő elképzeléseiket arról, hogyan lehet felkészülni a jövő kihívásaira. Ez a könyv igazi alapmű.”
– Thomas Piketty, a Párizsi Közgazdaságtudományi Egyetem professzora, A tőke a 21. században szerzője
„Ezekben a viharos időkben, amikor csak úgy röpködnek a rosszabbnál rosszabb ötletek és politikai döntések, különösen nagy szükség van a józan észre, és a jó közgazdaságtanra. Ez a számos témát felölelő, lebilincselő stílusú könyv, rengeteg kérdést tisztáz. A szerzők elemi erővel döbbentenek rá, van még bőven mit tanulnunk. Kötelező olvasmány!”
– Daron Acemoglu, az MIT Elizabeth és James Killian ösztöndíjas közgazdász professzora, a Miért buknak el nemzetek? társszerzője
„A közgazdaságtan akkor válik igazán érdekessé és bonyolulttá, amikor elvont megállapításait összevetjük a sokszínű valósággal. A könyv szerzői mesterei ennek. Rengeteg kísérletet végeztek, és több száz tanulmányon rágták át magukat, hogy megtalálják a gazdasági viselkedés mintázatait alakító érzelmi és lelki tényezőket. Következtetéseiket mindenképpen figyelembe kellene venni a gazdaságpolitikai elemzéseknél és döntéseknél. Könyvük rendkívül gondolatébresztő és motiváló.”
– Robert Solow, Nobel-emlékdíjas közgazdász, az MIT emeritus professzora
„Nagyszerű munka! A szerzők zseniális módon világítanak rá napjaink legnagyobb kihívásaira és megoldatlan problémáira, többek között a migrációra, a nemzetközi kereskedelemre, a klímaváltozásra és az egyenlőtlenségre. Ha ebben az évben – vagy évtizedben – csak egy gazdaságpolitikai könyvet olvas el, mindenképpen ezt válassza!”
– Cass R. Sunstein, a Harvard Egyetem Robert Walmsley ösztöndíjas professzora
„Banerjee és Duflo újraértelmezi a közgazdaságtan szerepét. Mindketten makacs optimizmussal hiszik, hogy a jó közgazdaságtan hozzájárulhat legégetőbb problémáink megoldásához. Könyvük rendkívül informatív, ugyanakkor érzelmileg is felemelő.”
– Pinelopi Goldberg, a Yale Egyetem Elihu ösztöndíjas közgazdász professzora, és a Világbank-csoport vezető közgazdásza