Hogyan tartja hatalmon a diktátorok legújabb generációját az információ manipulálása, valamint a demokrácia színlelése?
Szergej Gurjev és Daniel Treisman izgalmas könyvükben olyan tekintélyelvűségi mintázatokat és stratégiákat tárnak fel, amelyek a hatalom fenntartását szolgálják a modern politikában. Míg korábban az erőszak és nyílt elnyomás voltak az autoriter rendszerek alapjai, a mai tekintélyuralmi vezetők inkább a média manipulációjára, információs torzításra és a demokratikus intézmények kihasználására támaszkodnak.
Az úgynevezett "erős emberek" - mint például Jair Bolsonaro, Recep Tayyip Erdogan és Orbán Viktor - mesterien használják a kommunikációt és az általuk irányított média erejét ahhoz, hogy saját hatalmukat megszilárdítsák. Ezek a vezetők inkább az intelligens manipulációt és a látszatot preferálják a nyílt elnyomással szemben. Az ő hatalmuk fenntartása a demokratikus intézmények meggyengítésén, a jogállamiság aláásásán és az ellenzéki hangok elnyomásán keresztül valósul meg.
A könyv részletezi ezeket a modern tekintélyelvűségi stratégiákat, beleértve a hozzáértés imázsját, a demokratikus intézmények kijátszását, valamint az állítólagos nemzetközi szerepvállalást a hatalom növelése és a nemzetközi befolyás megszerzése érdekében. Gurjev és Treisman elemzik a tekintélyelvű vezetők hasonlóságait és különbségeit a hagyományos diktátorokhoz képest, és rávilágítanak arra, hogy miben rejlik az új tekintélyuralmi rendszerek veszélye és kihívása a demokratikus világ számára.