Betegek vagyunk, és gyakran bűntudatot érzünk, mintha valamit elrontottunk volna, holott a betegség nem mindig az egyéni felelősségünktől függ. Az információs társadalom, a közösségi média és a széleskörű egészségügyi elvárások mind hozzájárulnak ehhez a jelenséghez. Emellett, a divatos diéták és boldogságtréningek egyre inkább újabb aggodalmakat generálnak. A folyamatosan megjelenő ideális testképek és életmódmodellek fokozzák a szorongást, hiszen sokszor azt érezzük, hogy nem felelünk meg az elvárásoknak.
A testkép és az önértékelés szoros összefüggésben állnak egymással: ha nem érezzük jól magunkat a testünkkel, az alááshatja önbizalmunkat és életminőségünket. A társadalmi nyomás, hogy állandóan „jobb formában” legyünk, vagy hogy elérjük a „boldog élet” eszményét, sok esetben mélyíti ezt a belső konfliktust.
Csabai Márta, a hazai egészségpszichológia vezető szakértője kutatásai alapján segít megérteni, hogy miként formálják ezeket a társadalmi és pszichológiai hatások az egészséggel kapcsolatos félelmeinket. A megoldások megismerése, a társadalmi összefüggések felismerése segíthet abban, hogy megszabaduljunk a bűntudattól és megtaláljuk a testi-lelki harmóniát, miközben elfogadjuk, hogy nem vagyunk egyedül a küzdelmeinkkel.
„Rákdiagnózisom óta erőteljes viszonyban élek a testemmel és annak viszontagságos bel- és külalakjaival. Most pedig a kezemben tarthatom ezt a »kézikönyvet«, amely úgy tesz fel számos megkerülhetetlen kérdést, hogy egyúttal el is indít a megválaszolás útján. Mert az egészségünkben nincs egzakt válasz, csak egyénre szabott feleletek vannak.”
Szentesi Éva
író
„Testünkhöz való viszonyunk sokszor nehezen kibogozható, ám alapvető meghatározója az egészséges pszichológiai működésnek, és bizony meglehetősen sérülékeny is. Csabai Márta könyve éppen ezt a bonyolult kapcsolatot mutatja be szakmailag korrekt módon, ugyanakkor nagyon olvasmányosan. A kötet felfogható útmutatóként is, hogy elkerülhessük világunk testtel kapcsolatos csapdáit, így mindenkinek csak ajánlani tudom.”
Prof. Köteles Ferenc
pszichológus, egyetemi tanár, az MTA doktora