Hogyan alakíthatunk ki a szabad felfedezést és a zavartalan összpontosítást támogató környezetet?
Miért tegyük hozzáférhetővé gyermekünk számára a mindennapi tevékenységekhez szükséges tárgyakat?
Miképpen rakhatunk és tarthatunk rendet néhány egyszerű elv segítségével?
Hogyan csökkenthetjük az étkezések, az altatások és az elindulás körüli stresszt?
A Montessori-szemléletmód egyik legfontosabb alapelve, hogy olyan fejlődést támogató környezetet hozzunk létre, amely egyszerre biztosít örömteli együttlétet és önálló felfedezést. A könyv részletesen bemutatja, hogyan alakíthatunk ki megfelelő tereket és szokásokat a különböző életkorokban – csecsemőkor, tipegőkor és óvodáskor – és az egyes helyiségekben. Az útmutatások révén nemcsak gyermekünk önbizalmát, függetlenségét és tudásvágyát erősíthetjük, hanem a harmonikus és kölcsönös tiszteleten alapuló együttélést is támogatjuk.
A Montessori-módszer szerint a letisztultság, a kiszámíthatóság, a rend, valamint az életkornak megfelelő keretek és választási lehetőségek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy gyermekünk magabiztosan és nyitottan forduljon a világ felé. Az ilyen környezet lehetővé teszi, hogy a gyermek szabadon kibontakoztathassa személyiségét, miközben biztonságban érzi magát. A könyv gyakorlati tanácsai és példái segítségével megtanulhatjuk, hogyan teremtsünk olyan otthont, amely ösztönzi a gyermeki kíváncsiságot, bátorítja a tanulási kedvet, és elősegíti a függetlenség fejlődését. Ezzel nemcsak a gyermekeink fejlődését támogatjuk, hanem egy harmonikusabb és kiegyensúlyozottabb családi élet alapjait is megteremtjük, ahol mindenki tiszteletben tartja egymás szükségleteit és egyéni ritmusát.
"Ez a könyv megmutatja, miképpen ösztönözhetjük a gyerekeket önállóságra; hogyan szabhatunk határokat, ha szükséges; és miként kezeljük a kihívásokkal járó hétköznapi helyzeteket. Ugyanakkor a helyiségek berendezésével, a játékok, eszközök megválasztásával és elrendezésével kapcsolatban is hasznos tanácsokat kapunk."
Szanyi Emese, AMI-diplomás Montessori-pedagógus