Elképzelhető-e, hogy az MI jobban ismerjen minket, mint mi saját magunkat?
Miért nem lesz számunkra biztonságos a volán mögé ülni az önvezető járművek világában?
Jogában és hatalmában áll-e majd a gépeknek az emberi élet kioltásáról dönteni?
Vajon a virtuális, a kiterjesztett és a kevert valóságból létrejövő X-valóságot meg tudjuk különböztetni környező világunktól?
A 21. században a mesterséges intelligencia (MI) által hajtott technológiai fejlődés új jólétet és lehetőségeket ígér az emberiség számára. Az ember és gépek közötti szorosabb kapcsolat forradalmasítani fogja az egészségügyet és az oktatást, új kommunikációs és szórakozási formákat teremtve. Az MI által végzett rutinszerű munkák automatizálása felszabadítja az emberek idejét és erőforrásait más területekre.
Ugyanakkor az MI elterjedése nem mentes kockázatoktól sem. Az autonóm fegyverek és az intelligens technológiák előretörése új társadalmi és etikai kérdéseket vet fel. Li Kaj-fu, a Google China korábbi elnöke és Csen Csiu-fan sci-fi-író tíz izgalmas novellában és elemzésükben próbálja megragadni, milyen lesz a világ 2041-ben ezen technológiai trendek tükrében.
A könyv nem csupán a fantasztikus lehetőségeket mutatja be, hanem figyelmeztet is arra, hogy az MI térnyerése milyen kihívások elé állíthatja az emberiséget. Egyúttal arra ösztönöz, hogy felkészüljünk ezekre a változásokra, és aktívan alakítsuk a technológiai fejlődés irányát és hatásait a társadalomra. Az MI által nyújtott újítások mellett fontos megérteni és kezelni az esetleges veszélyeket is, hogy a jövő valóban fenntartható és emberközpontú legyen.