Hogyan alakult ki Orbán Viktor legyőzhetetlen és messianisztikus vezetői imázsa?
Miként ejtette foglyul egy szűk politikai elit a gazdaságot, a bankrendszert, a médiát és az államot?
Miért lehet sikeres taktika a politikai kereszténység, az ellenségképgyártás és a hintapolitika?
Milyen külföldi minták, példaképek és szakértőgárda áll a populista propagandagépezet mögött?
A kommunizmus bukása Magyarországnak egyedülálló lehetőséget kínált a demokrácia és a jólét kiépítésére. Azonban az ország vezetése ezt a lehetőséget szinte azonnal elszalasztotta. A Fidesz fiatal demokratái, akik az alapítás után a centrista liberális eszmék hívei voltak, értetlenül álltak Orbán Viktor radikális fordulata előtt.
Szelényi Zsuzsanna is közéjük tartozott. Aktívan részt vett a rendszerváltás alakításában a Fidesz korai éveiben, de a párt jobboldali elmozdulása miatt kénytelen volt kilépni. Könyvében átfogó és lényegretörő elemzést nyújt az elmúlt három évtized politikai, gazdasági és társadalmi folyamatairól. Alapos kutatások és személyes élmények alapján mutatja be a kritikát nem tűrő állampárt felemelkedését, a politika korrupcióra és megosztásra alapozott térnyerését, valamint a jogállam lebontását.
A könyv részletesen bemutatja Orbán Viktor pragmatizmusának hátterét is, megértetve, miért változott oroszellenességből oroszbaráttá, befogadóból kirekesztővé. Részletesen tárgyalja az aktív kordonbontástól a szimbolikus politizálásig vezető utat.
A Szétzilált ország nemcsak leleplezi, hogyan szolgálja a politika valójában a szűk kör egyéni érdekeit és meggazdagodását, hanem optimista víziót is felvázol a demokrácia helyreállítására. A könyv reményt kelt abban, hogy a tanulságokból merítve egy civilizált, képzett közösség létrehozásával újra felépíthetjük a demokratikus alapokat.
„Szelényi Zsuzsa részt vevő megfigyelőként írt könyve személyes hangvételű, nagyívű áttekintés a magyarországi demokrácia születéséről és leépüléséről. Az ideológiától a gazdaságon át a külpolitikáig aprólékos adatok és a szereplőkkel kapcsolatos empatikus meglátások alapján áll össze az a magyar történet, amit az évek során átélni, majd a könyvben egyben elolvasni egyaránt mélyen megrendítő tapasztalat.”
Győrffy Dóra, politológus-közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora
„Szelényi Zsuzsa könyve az eddigi egyik legértékesebb hozzájárulás az Orbán-rendszer megértéséhez. […] Nagy szolgálatot tehet a hazai közönségnek: talán az első olyan nagyobb munka, amely érthetően, élvezetesen megírva, de közben történeti és jelenbeli összefüggéseiben, az európai politikát is párhuzamosan értékelve, szerteágazó tudással tárja fel a mindegyikünk életét befolyásoló politikai valóságot, amit kevesen hoznak létre, de sokan – végső soron közösen – engedünk formálódni.”
dr. Béndek Péter, filozófus
„A bizánci mozaikok készítőinek időnként le kellett mászniuk az állványról, hogy lássák, mit alkottak. Szelényi Zsuzsanna megtette ezt helyettünk. Az egykori ősfideszes képes a legközelebbi ismerőjeként is távolról tekinteni az országra és Orbán Viktor rendszerére. Lendületesen, mégsem kapkodva kísér végig az elmúlt bő három évtizeden, és segít megfejteni, helyükre tenni a közelről disszonánsnak tűnő, ellentmondásos elemeket is.”
Gergely Márton, a HVG főszerkesztője
A szerzőről:
Szelényi Zsuzsanna a nemzetközi kapcsolatok szakértője, demokrácia kutató, korábbi országgyűlési képviselő, a Közép-Európai Egyetem (CEU) Demokrácia Intézetének programigazgatója. Tanulmányait az ELTE-n, a Budapesti Közgazdasági Tudományegyetemen, valamint a bostoni Tufts Egyetemen végezte. A rendszerváltás után a Fidesz tagja és országgyűlési képviselője, később az Együtt egyik alapítója és országgyűlési képviselője volt. Tizenöt éven át tevékenykedett az Európa Tanács tisztviselőjeként. A berlini Robert Bosch Academy Richard von Weizsäcker ösztöndíjasa volt. Könyve Tainted Democracy – Viktor Orbán and the Subversion of Hungary címmel az Egyesült Királyságban is megjelent.