Mit tanulhatunk vezetőként a NASA űrhajósaitól az együttműködésről?
Mit tanulhatunk vezetőként a NASA űrhajósaitól az együttműködésről? Odüsszeuszra vagy John Wayne-re tekintsünk példaképként? Milyen tanulságokkal szolgál Paul, a jóspolip a döntéshozatalra nézve?
Döntéshelyzetekben, legyen szó megtakarításainkról vagy üzleti ügyletekről, gyakran hibázunk, és ezek a hibák szisztematikusak. A kognitív torzítások, vagyis gondolkodási hibák, még akkor is tévútra vihetnek, ha tudatában vagyunk létezésüknek.
Olivier Sibony stratégiaoktató és vezetői tanácsadó könyve a viselkedéstudomány és a kognitív pszichológia legújabb eredményein alapul. Esettanulmányokon keresztül olyan módszereket és folyamatokat mutat be, amelyek a kollektív intelligenciát kiaknázva segítenek jobb döntések meghozatalában az üzleti és a magánéletben.
A NASA űrhajósai példát mutatnak az együttműködés fontosságáról; az űrben a csapatmunka életbevágó. Vezetőként tanulhatunk tőlük a közös célok eléréséről és a csapattagok erősségeinek kihasználásáról.
Paul, a jóspolip, aki híressé vált a 2010-es labdarúgó-világbajnokság mérkőzéseinek előrejelzésével, arra emlékeztet minket, hogy a döntéshozatalban néha az ösztönök és megérzések is szerepet játszhatnak. Bár a tudományos módszerek és adatok alapvetőek, néha különös források is értékes tanulságokkal szolgálhatnak.
Sibony könyve gyakorlati útmutatást nyújt arra, hogyan kerülhetjük el a kognitív torzításokat és hogyan hozhatunk jobb döntéseket. A kollektív intelligencia, az együttműködés és a különböző vezetői stílusok kombinálása segíthet hatékonyabbá válni mind az üzleti, mind a magánéletben.
„Mesteri bevezető a korszerű vezetői döntéshozatal rejtelmeibe. És meglepően élvezetes olvasmány.”
Daniel Kahneman, a Gyors és lassú gondolkodás szerzője, valamint a Zaj társszerzője
„Végre! A gyakorlatban is használható, több évtizedes tudományos kutatásokon alapuló tanácsok vezetőknek. Szabatos, pontos és elfogulatlan. Imádom ezt a könyvet!”
Angela Duckworth, a Grit szerzője
„Valószínűleg számos olyan kognitív torzítást ismerünk, amelyek miatt végül rossz vezetői döntések születtek. A kérdés, hogy mihez kezdjünk ezekkel az üzleti stratégia felépítése közben. Olivier Sibony könyve lenyűgöző válaszokkal szolgál.”
Adam Grant, az Eredetik, az Adni és kapni és a Gondold újra! című sikerkönyvek szerzője