Orosz Ildikó

Orosz Ildikó független újságíró, szerkesztő, fordító. Társszerzője Halász Judit Nem születtem varázslónak és Marton László Összpróba című önéletrajzi köteteinek. Rendszeresen ír autizmus témában, Temple Grandin Képekben gondolkodom ‒ Életem az autizmussal című könyvét fordította magyarra. Antistigma-díjas, Zsigmond Márta médiadíjas.

Lizanka

Egy autista lány története a bezártságtól a teljes élet felé

Igaz történet egy különleges és makacs fiatal nőről, aki sok év után talált választ arra, miért érezte magát egész életében kívülállónak.
 
Lizanka 32 évesen kapott autizmus spektrum zavar diagnózist. Korábban súlyos pszichiátriai problémákkal kezelték, az egyik orvosa azt jósolta neki, hogy „a diliházban fog megrohadni”. Ám képességeinek és korlátainak feltérképezésével, kitartó önismereti munkával sikerült megtalálnia a helyét a világban. Megrendítő őszinteséggel beszél saját botlásairól, a magyar pszichiátriai ellátórendszerről és az autizmusról. 
E különleges belső narratíva kiegészül további szempontokkal: Lizanka szerzőtársa, Orosz Ildikó újságíró két neves hazai autizmus-szakértővel készített interjút, és megszólaltatja Lizanka édesanyját is, hogy ő miként birkózott meg a lánya különcségével. 
 
 
 
Fontos, hogy akárkire tekintünk (beleértve önmagunkat is), a különféle diagnózisok mögött mindig az embert lássuk, a maga teljességében, vágyaival, félelmeivel, kínjaival és örömeivel együtt. Lizanka könyve egy különleges fiatal nő útkeresésének története. Személyének lényeges, de nem kizárólagos összetevője az autizmusa – épp úgy, ahogy a Testről és lélekről Máriája sem azonos semmilyen kórképpel, hanem kizárólag önmaga. Egyedi és megismételhetetlen.
Enyedi Ildikó, filmrendező
 
Az autizmus spektrum zavarral diagnosztizált jó képességű nők életútjáról sokkal kevesebbet tudunk, mint a spektrumon gyakrabban érintett férfiakéról. Lizanka könyve az első ilyen mű Magyarországon. Hiteles, őszinte írás, mely nemcsak egy igen érdekes és értékes sorsot tár elénk, hanem élményszerűen tanít is az autizmusról. Hiszen a megértés egyik legfontosabb kulcsa az érintettektől származó élmények, gondolatok megismerése. 
Őszi Tamásné, gyógypedagógus, Autizmus Alapítvány, ELTE BGGYK
 
Húsz-huszonöt éve az orvosok többsége nem volt tisztában az autizmussal, ma viszont naponta jelennek meg cikkek, könyvek, disszertációk a témában. Divatos lett az autizmussal foglalkozni, bárki bármit is ért alatta. Vajon tényleg ennyivel többet tudunk, jobban értjük az autizmust? Egyáltalán létezik-e az autizmus, vagy egy nagyon széles skálán értelmezhető tünetcsoporttal bajlódunk, amely minden általam ismert betegséggel, fogyatékossággal szemben nem képez az ilyen módon diagnosztizált emberekkel homogén mintát? Sőt inkább azt lehet mondani, hogy néhány erősen általánosított közös ismérven túl minden autista egyedi eset. Ezért izgalmas és tudományos szempontból fontos minden olyan forrás, amelyben maga az érintett fogalmazza meg vagy jeleníti meg más módon (például művészi önkifejezés révén), ő maga hogyan éli meg autizmusát, hiszen csak így tudunk igazán hiteles betekintést kapni ebbe a sajátos világba. Lizanka és sok más magas szinten kommunikáló autista (pontosabban Asperger-szindrómás) írásai, blogjai, interjúi ebben segítenek. Ugyanakkor továbbra is sok rejtély megoldatlan, hiszen az autisták többségét jelentő súlyosan értelmi sérült, központi idegrendszeri zavarokkal halmozottan érintett emberek nem kommunikálnak ilyen vagy mai tudásunk szerint semmilyen szinten. Reméljük, a következő években az autizmuskutatás térképeinek ilyen és hasonló fehér foltjaira is eljutnak a felfedezők, és még többet tudunk meg az autisták világáról, valamint a terápiás kezelés, illetve esetleges megelőzés is magasabb szintre jut.
Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. elnöke
 
 
Borító ár: 3200 Ft
Korábbi ár: 2400 Ft
Aktuális ár: 2720 Ft
HVG-klubkártyával,
HVG Pártoló Tagsággal:
2560 Ft
Kosárba